Mobiteloim s dva zaslona Rusi doskočili problemu slabih baterija
Surova je realnost da kod današnjih mobitela najviše energije troši zaslon budući da rast kako piksela tako i inča, današnji miliamper sati stisnuti uz sve tanje baterije teško mogu popratiti. Stoga sa zebnjom znamo pratiti kako crtice indikatora baterije padaju na našim Full HD AMOLED, Retina ii Triluminos ekranima.
Istina, proizvođači su pokušali doskočiti problemu uvodeći razne načine očuvanja energije gdje podešavanjem zaslona i sličnih postavki pokušavamo istisnuti maksimum iz našeg izvora energije. Čak se govorilo o “procesorskim sendvičima” gdje bi oni moćniji bili ugašeni pri nižim zahtjevima korisnika, dok bi smartphone ubacio u “petu brzinu” i uključio svu procesorsku moć ako ga korisnik odluči pošteno “upregnuti”.
Vraška učinkovitost
Jedina vrsta gadgeta koja nema nikakvih problema s baterijom jesu e-ink čitači. Primjerice, Kindleov Paperwhite može izdržati čak 56 dana bez punjenja dok od odabranih modela za 2013. godinu apsolutni rekord drže Nookovi GlowLight i Simple Touch GlowLight koji mogu ‘gladovati’ i do 60-ak dana.
Razlog tome je iznimna energetska učinkovitost e-ink ekrana. Sad, već su prije pomislili neki, možda ne bi bilo loše takav ekran iskoristiti za mobilne uređaje. No, tko bi kupio takav uređaj u svijetu gdje je kvaliteta zaslona, njegova rezolucija, omjer, raspon boja jedan od apsolutnih imperativa prilikom kupnje pametnog telefona. Isključivi e-ink smartphone bio bi teško isplativ, no hibrid... Možda će s njime biti drugačija priča?
Slično su i razmišljali i ruskoj tvrtki Yota Devices. Odlučili su, stoga kombinirati e-ink zaslon s “klasičnim” LCD-om koji bi zapravo bio primarni. Dakle, imamo mobitel s dva ekrana, jedan na prednjoj, drugi na stražnjoj strani.
Ideja je da bi one manje grafički zahtjevne stvari, poput slanja SMS-a, e-maila, pregleda tekstualnih dokumenata, tablica itd., radili na energetski manje zahtjevnijem e-ink ekranu, dok bi za surfanje, gledanje multimedije i slično koristili LCD zaslon što bi bateriji omogućilo znatno dulji rok trajanja.
Već neko vrijeme su Rusi najavljivali svoj Yotaphone, i baš kada smo pomislili kako nije prebrodio “porođajne muke”, eto nam ga. Već je desetak dana dostupan u Europi, te se prodaje po cijeni od 499 $ putem on-line prodaje u Rusiji, Njemačkoj, Francuskoj, Austriji i Španjolskoj. Do kraja siječnja iduće godine bit će omogućena on-line kupnja u još nekoliko europskih zemalja.
No, što se krije ispod obaju zaslona prvog komercijalnog mobitela ovakve vrste. Prvo valja obratiti pažnju na same ekrane, i tu se okrećemo stražnjoj strani.
E-ink displej ima dijagonalu od 4,3 inča uz rezoluciju od 360x640 piksela. Ne samo da prikazuje tekstualan sadržaj, već služi i kao svojevrsni “hub” za sve bitne informacije. I to energetski vraški učinkovit “hub”. U Yoti tvrde i da manji format uopće neće toliko smetati ako se i odlučite na čitanje e-knjiga. No, na e-ink zaslonu imamo i mogućnost baciti oko i na Facebook i Twitter statuse preko RSS veze.
Zanimljiva caka
Koliko god učinkovit e-ink zaslon bio, on je tek sekundarni ekran na Yotaphoneu. Ruski smartphone na prednjoj strani ima 4.3 inčni HD zaslon On, ipak, ne pruža Full HD iskustvo, budući da se radi o kapacitivnom ekranu rezolucije 720x1280 piksela.
Ove nam brojke govore kako Yotaphone sadrži 342 ppi-ja, što nije loše, ali je daleko od npr. gustoće piksela po inču kakvu ima Samsungov Galaxy S4 (441 ppi). No, pozicioniramo li Yotaphone u odgovarajući, mid-range, tržišni segment, stvari se okreću u korist ruskog smartphonea. Po gustoći je jednak HTC-ovu One Miniju, dok je bolji od Samsungove Mini verzije Galaxyja S4.
Da bi sve glatko teklo brine se dvojezgreni 1,7 gigahercni procesor s 2 GB RAM-a. Opet, gledamo li “mid-range” klasu, Yota ispada moćnija od S4 Minija, One Minija. Ruski smartphone raspolaže s 32 GB skladišnog prostora. I s time ćete se morati zadovoljiti budući da utora za microSD karticu nema.
Yotaphone se vrti na standardnoj verziji 4.2.2. Jelly Bean Androida uz sistem upravljanja preko gesti (sličan onome koji nalazimo kod BlackBerryja). Prednost ovakvog sistema jest izbjegavanje silnog “črčkanja” po zaslonu. Operativi sistem također uključuje i nekoliko integriranih aplikacija tvrtke Yota Devices koje služe korisniku za što lakše i ugodnije čitanje sadržaja na e-ink ekranu.
I na polju fotografije Yotaphne ne zaostaje za konkurentima. Dapače, briljira u “mid-range klasi”. Na stražnjoj strani, odmah ispod e-ink zaslona, nalazi se kamera s 13 MP senzorom. Da, dobro ste pročitali, kamera se nalazi ispod sekundarnog zaslona, dok se na vrhu primarnog nalazi prednja kamera opremljena 1 MP senzorom.
Postoji i zanimljiva “caka” koju možete upotrijebiti kada fotografirate subjekte stražnjom kamerom. Naime, tada vam na e-ink ekranu stoji poruka subjektima da se nasmiješe.
Osim po činjenici što ima dvostruki ekran, Yotaphone se po dizajnu malo razlikuje od većine smartphoneova na današnjem tržištu. Kućište je stakleno s mjerama od 133.6x67x10 mm, te je teško 146 grama i gabaritima je nadmašio “mini konkurente” iz Samsunga i HTC-a. Jedino dugme koje nalazimo na uređaju je ono s kojim podešavate jačinu zvuka.
Sedam puta više
Došli smo i do glavnog uzroka pojave dvaju ekrana na jednom uređaju. Baterija raspolaže sa 1800 mAh, što ne odskače od prosjeka “mid-range” klase, ali u Yota Devices tvrde kako će njihov smartphone moći izdržati i do sedam puta više vremena bez da ga se stavi na punjenje.
“Caka” je što ta tvrdnja vrijedi samo za “reading” mode kada se učestalo koristi e-ink zaslon. Dakle, ako želite dulji vijek trajanja, manje gledati na “gladni” LCD zaslon.
_________________ Ako su neki zivoti savrsena kruznica, drugi uzimaju oblik koji ne mozemo predvidjeti ni shvatiti. Gubitak je bio dio moga putovanja. No i pokazao mi je sto vrijedi. Kao i ljubav na kojoj mogu jedino biti zahvalan.
|