Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 23 kol 2019 13:57. Sada je: 23 kol 2019 13:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 45 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Do EKO vozila za 3 700€
PostPostano: 26 ožu 2012 10:11 

a rad motora 1:1?
kako je to rijeseno? motor trpi od starta do krajnje brzine koja po tome moze biti 30km/h i to ako su jaki motori.. nekak mi to bas ne pije vodu... jos uvijek sam za jedan motor ditekt na getribu i nemas problema... ubacis ga u trecu i vozis ko da imas automatik...

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 10:38 
Administrator

Slazem se da je to najednostavnije rjesenje, bas kao sto je moj kum osamdesetih u peglicu ubacio Lombardini dizel motor direktno na getribu. To je onaj od one smijesne kosilice na tri kotaca sa sjedalom, nekih 9 KS.
Ali rjesenje mora biti, mozda pogon impulsnim strujama. Hm Linde servis mi je preko puta kuce, mozda se zaletim jedan dan na casicu razgovora.
Nebi se zamarao time ali svaka kila viska smeta.

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 12:16 
Administrator

Ahaaaaa, mislis na brojeve okretaja ...
To se napravi preklopkama 24/36/48 ili kako god volti. Cisto kopiranje vilicara. Moze elektronikom, ista stvar.

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 13:18 

nene, ne kuzis... ili ja ne kuzim..=)

naci getriba je ta koja dopusta obicnom benzinskom ili diezelskom motoru da radi velike brzine. motor sam nema mogucnosti voziti auto bez getribe 150 km/h zato sto njegovi okretaji to ne dopustaju, jednostavno se nemoze toliko vrtjeti...

isto je i sa elektromotorom... ako ga spojis direktno na poluosovinu ili na kotac ili kako vec, jedan okretaj motora znacio bi i jedan okretaj kotaca... neznam dali sam dorbo objasnio..=)

zato tu dode getriba u prvoj brzini 3,5 okretaja su potrebna da bi se jednom okrenuo kotac..
u drugoj 2,2 okretaja za jedan krug
u trecoj 1,3
i tek u cetvrtoj ti je omjer 1:1 znaci jedan okretaj getribe znaci jedan okretaj kotaca...

u tom slucaju bi elektromotor (spojen dorektno na kotac) kretao kao normalan auto u cetvrtoj brzini... a to je em preveliki napon za elektro motor em prevelika startna brzina...
jedino se moze rijesiti potenciometrom (koj vjerojatno imas na controleru) ali iz iskustva ti govorim da se motor muci...

mi smo prije getribe spojili direktno na kardan i to je zavrsilo jako lose...
zice od 60 kvadrata su se rastopile, a na motoru si mogo pec jajce...
htjeli sno ugraditi ventilator koj ce hladiti motor, ali getriba je dila jednostavnije i ekonomicnije rjesenje sa manjom potrosnjom struje...

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 13:33 
Administrator

Jasno ko dan. :)
Ako motor ima 3000 okretaja u minuti a opseg kotaca je jedan metar, krajnja brzina je 180km/h, bez prijenosnih omjera u getribi i diferencijalu. Nisam ni mislio na takve brzine, 70-80 km/h je sasvim dovoljno.

Ubrzanje i snaga kod elektricnog vilicara se rjesava preklopnicima koji mijenjaju napon na motoru. To su klasicni elektromagnetski preklopnici ili kod novijih elektronski.
Ako si vozio nekakvo takvo elektricno vozilo, tokom ubrzanja osjecas kako par puta lagano trzne, kao da sam mijenja brzine. U stvari i mijenja, na neki nacin. :)

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 14:39 

nismo imali preklopnike jel su malo preskupi...=) malo puno preskupi... cak i rabljeni... :minus:

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ožu 2012 22:41 
Administrator

A reci mi gdje je zavrsila ta kockica? I jeli bila uopce registrirana s preinakom?
Valjda nije zelena.
:)

Povratak na vrh

PostPostano: 27 ožu 2012 09:54 

nije zelena... to me svi pitaju..hehhe
kaj mislis da imam 10 soma eura da slozim takvu kockicu iz zajebancije.. =)

na kraju smo izbacili taj motor i natrag vratili benzinski...
prije sam napisao da nismo imali dosta novaca za baterije pa da smo ih posudili, no te posudene nisu bile bas dobre, jedna je cak eksplodirala u gepeku...
pa smo ih vratili i ostali bez "juhe"...
sve ostalo smo prodali (elektromotor, controler, brike i jos neke dijelove), i zaradili vise nego sto smo ulozili...=)))

nije bio registriran ali smo se detaljno informirali o registraciji i atestu...

a sad da se nadovezem na naslov...
da ja imam 3700 eurića i da moram potrositi te novce da sebi stvorim eko auto, nebi ni pomisljao na struju... slozio bi ga da se vozi na vodik... ali kompletno ne kombinacija...
isto lako izvedivo... taj isti prijatelj (vlasnik kockice-dipl.ing elektrotehnike) i ja slozili smo napravu koja elektrolizom vode sa preostalom strujom od auta (koju proizvodi alternator a neiskorištena je) proizvodi vodik. taj vodik smo spojili direktno u usisnu granu mojeg e36, i poboljsanim izgaranjem benzina dobili nekakvih 30% smanjenu potrosnju...
e to je kombinacija...=)
isto tako se moze sloziti i kompletan auto na vodik ali ima puno vise posla...
sve se vadi van i sve se oblaci u keramiku. pod sve mislim blok cilindri ventili i svi ostali dijelovi koje benzin podmazuje. posto vise nema benzina nego voda, da se to ne napravi sve bi jako brzo otislo em od nepodmazivanja em od hrđe...

Povratak na vrh

PostPostano: 27 ožu 2012 10:04 
Administrator

Bakica je napisao:
isto tako se moze sloziti i kompletan auto na vodik ali ima puno vise posla...
sve se vadi van i sve se oblaci u keramiku. pod sve mislim blok cilindri ventili i svi ostali dijelovi koje benzin podmazuje. posto vise nema benzina nego voda, da se to ne napravi sve bi jako brzo otislo em od nepodmazivanja em od hrđe...

aha :plus:

To je malo ... zajebano.
Dali bi pomogla brazilska iskustva s vozilima na alkohol? Oni koriste drugacije materijale bas zbog hrdjanja sistema. Mozda i sistem dodatnog podmazivanja kao kod plinskih instalacija.

Povratak na vrh

PostPostano: 27 ožu 2012 13:18 

Kod plinskih podmazivanja se podmazuju samo ventili, tj. vodilice ventila.
Na klipove i karike nema utjecaja

Povratak na vrh

[ 45 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Idi na: