Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 17 lip 2019 13:35. Sada je: 17 lip 2019 13:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 87 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Štedne žarulje s opasnom živom
PostPostano: 07 ožu 2012 21:46 
Administrator

Štedne žarulje sadrže vrlo otrovnu živu i moraju seodlagati kao posebni otpad, pa se naglo počeo rušiti ugled ovih svjetiljki

17. veljače 2009. Europska je komisija odlučila da klasična žarulja mora izumrijeti. Od tada su žarulje postupno povlačene s tržišta Europske unije, a njihovo mjesto zauzimaju ekonomičnija rasvjetna tijela. Najčešće se radi o kompaktnim flourescentnim cijevima koje se u svakodnevnom govoru zovu štedne žarulje.

One bi trebale pridonijeti usporavanju promjene klime jer koriste manje struje i time smanjuju emisiju ugljičnog dioksida. To je bio dovoljan razlog za Europsku komisiju da okonča karijeru stare dobre, klasične žarulje koja je samo pet posto korištene energije pretvarala u svjetlo, dok se ostatak trošio na toplinu koja se pri tomu razvijala. Činilo se da je konačno došao trenutak za veliki nastup novih (i skupljih) štednih žarulja.

Industrija je zadovoljno trljala ruke, jer se na njima može više zaraditi. Političari su trljali ruke jer se mogu nečim pohvaliti u borbi protiv klimatskih promjena. A i organizacije za zaštitu okoliša poput Greenpeacea i WWF-a dočekali su štedne žarulje raširenih ruku.

No, kada je izašlo na vidjelo da štedne žarulje sadrže vrlo otrovnu živu i da se moraju odlagati kao posebni otpad naglo se počeo rušiti ugled ovih svjetiljki koje industrija propagira kao dugotrajne i ekonomične. Mnoge udruge za zaštitu okoliša dugo su ignorirale sve mane štednih žarulja. One su, tehnički gledano, složene varijante neonskih cijevi i daju svjetlo koje puno manje sliči spektru sunčeve (prirodne) svjetlosti nego što je to slučaj s onim koje daje klasična žarulja. Dugo se nije tematiziralo ni za neonske cijevi tipično žmirkanje čiji utjecaj na ljudski organizam još nije istražen. Baš kao ni navodno puno dulji vijek trajanja štednih žarulja - reklamni argument koji se pokazao kao tek polovično istinit.

Austrijski filmaš Christoph Mayr je u svom dokumentarcu "Bulb fiction" (bulb - engleski žarulja) pokušao dokazati da je europska uredba o zabrani klasičnih žarulja donesena pod pritiskom industrije. "Zabrana klasičnih žarulja je jedinstven slučaj zadiranja u prava građana Europske unije", kaže Mayr, "jer je njome prvi put zabranjen jedan proizvod koji nije opasan!"

Sa štednom žaruljom tržište preplavljuje proizvod koji smije sadržavati do pet miligrama žive - već i u manjim dozama je ta tvar vrlo otrovna. Štedne žarulje se stoga moraju uklanjati kao poseban otpad. No, samo 20 posto njih doista ode u reciklažu - ostatak završi u običnom kućnom smeću. Fizičar Georg Steinhauser s instituta za atomsku fiziku pri Tehničkom sveučilištu u Beču smatra "skandalom" i "velikom glupošću" postupak analize koji EU provodi da bi ustanovila udio žive u štednim žaruljama. Problem je, kaže on, što se udio žive može ustanoviti tek nakon što je žarulja uništena, a njezinim uništenjem nestaju plinoviti sastojci. To ostaje nekomentirano u uredbi, ukazuje on i tvrdi da je riječ o pogrešci koja bi mogla dramatično falsificirati rezultate analize.

Stoji li, kada se to sve zna, opasnost od žive u štednim žaruljama u prihvatljivom razmjeru s obećanom uštedom struje? Glasnogovornik Greenpeacea Niklas Schinerl govori o 30 milijuna tona godišnje: "Prema našim proračunima bi oko šest nuklearnih elektrana moglo biti zatvoreno kada bismo na širokom području uspjeli provesti ovu uštedu". To, kaže nije malo, ali priznaje i da Greenpeace nije sretan s kućnim uređajima u kojima je živa.

Konačnu smrt klasičnim žaruljama u Europskoj uniji trebao bi donijeti 1. rujna 2012. godine. Od tada su naime dozvoljene samo žarulje energetske klase C.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

BTW cekam da mi iz Kine stignu LED zarulje pa da isprobam i to cudo.
Stedne zarulje su u svakom pogledu promasaj.

Povratak na vrh

Naslov: Re: Štedne žarulje s opasnom živom
PostPostano: 08 ožu 2012 01:47 

Bilo je prije koji tjedan na HTV-u u emisiji Na rubu znanosti o radioaktivnosti štednih žarulja. Mislim da je David Icke o tome govorio (ja ga smatram neozbiljnim), a njegova je tvrdnja bila da se pokušava ozračiti stanovništvo kako bi bilo podložnije na bolesti ili na novu mutaciju koju nam je pripremio New world order. Također je spomenio trovanje živom, lošu svjetlost i uštedu koja se stvara samo ako ta žarulja duže svjetli, jer za pocetno zagrijavanje koristi više energije od volframove.

Povratak na vrh

PostPostano: 10 ožu 2012 00:39 

Kinta, LED žarulje ti budu prirodne samo ako 24 sata nosiš rupičaste cvike... tehnologija još nije ona potrebna za "break through" - još veće sranje od štednih...

Povratak na vrh

PostPostano: 10 ožu 2012 14:28 
Administrator

Corto_1973 je napisao:
Kinta, LED žarulje ti budu prirodne samo ako 24 sata nosiš rupičaste cvike... tehnologija još nije ona potrebna za "break through" - još veće sranje od štednih...

Ma jasno mi je jer na terasi vikendice imam nekih par godina LED ˝reflektor˝ s malim solarnim panelom. Nije to nesto s cime bih bio presretan jer boja svjetlosti je ... malo cudna a daje i nekakav ˝sumoran˝ osjecaj. Medjutim sluzi svrsi i osvjetljava ono sto mi treba.
Ovo sam uzeo da vidim koliko i jeli tehnologija napredovala i sto znaci 108 LED-ica na jednoj zarulji. Ako sam i pogrijesio ne kosta puno i nece se baciti. A probati sam morao jer bi mi se ruke osusile.
:)

Povratak na vrh

PostPostano: 16 ožu 2012 20:02 
Administrator

Stiglo je i to cudo od LED zarulje. Treba reci da nisam obracao paznju na tehnicke specifikacije kod kupovine ... ali sam ih brzo potrazio kad sam zarulju prikljucio.

slika

Na slikici se lijepo vidi kako je boja svjetlosti klasicne zarulje 2700K, a halogene 3000K. Dalje slijede fluorescentne cijevi i stedne zarulje kod kojih boja svjetlosti ovisi o zivinim parama i sastavu punila cijevi. Boja im se krece od zuckasto bijele 2700K, preko neutralno bijele pa do hladno bijele na 4200K. Postoje izvedbe fluo cijevi 5500K koje oponasaju prirodno bijelo svijetlo i lagano ulaze u plavi spektar. I onda ja nepaznjom kupim zarulju 6500-7000K.
:shake:
Eto sad znam kako se osjecaju shtrumpfovi.

Povratak na vrh

PostPostano: 16 ožu 2012 20:15 

Kinta je napisao:
I onda ja nepaznjom kupim zarulju 6500-7000K.
:shake:
Eto sad znam kako se osjecaju shtrumpfovi.

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ej, a jel možeš staviti neku sliku toga što si kupio? Baš bi mi u dućanu možda dobro izgledalo nekakvo plavo svijetlo. Možda bi se dalo nešto zanimljivo iskombinirati

Povratak na vrh

PostPostano: 16 ožu 2012 20:28 
Administrator

slika

E sad kako bi izgledao sjaj kod slikanja foticem ...
Ce da probamo pa javim.

Povratak na vrh

PostPostano: 04 kol 2012 17:16 
Administrator

Štedne žarulje mogu spržiti kožu i uzrokovati rak

Brojne osobe su privučene kompaktnim fluorescentnim žaruljama zbog njihove reputacije kao prijatelja okoliša, ali svatko tko je pogledao te užarene alternative upoznat je s brojnim opasnostima za zdravlje i okoliš. Nedavno je istraživanje otkrilo još jednu novost koja zabrinjava, a povezana je s „zelenim štednim“ žaruljama jer pokazuje kako one mogu pomoću UV radijacije spržiti vašu kožu.

Istraživači sa Stony Brook sveučilišta iz New Yorka su, prateći istraživanja provedena u Europi, proveli vlastitu studiju u kojoj su istražili utjecaj žarulja na „stanice ljudske kože“. Za ovu su studiju istraživači kupili „štedne“ žarulje na različitim lokacijama i zatim izmjerili količinu isijavanja UV zračenja. Otkrili su „značajnu razinu UVC i UVA zraka“ koje su rezultat pukotina nađenih na presvlakama žarulja. Proučene su sve kupljene žarulje.

Nakon istraživanja tih emisija na stanice ljudske kože, otkrili su da zdrave stanice kože bivaju jednako oštećene kao da su izložene UV radijaciji. Slična su testiranja provedena uz korištenje žarulja s žarnom niti iste jačine zajedno s implementiranjem nanočestica UV-upijajućeg titan dioksida (TiO2) koje su pronađene u mnogim proizvodima za osobnu njegu. Dok žarulje s žarnom niti nisu imale negativan učinak na zdrave stanice kože, istraživači to isto nisu mogli reći i za „štedne“ žarulje.

„Naše je istraživanje otkrilo da je odgovor zdravih stanica ljudske kože na UV zračenje koje emitiraju „štedne“ žarulje u skladu s štetom nanesenom UV radijacijom…Šteta na stanicama kože je bila veća kada su stanicama kože prethodno dodane male doze TiO2 nanočestica,“ rekao je profesor Rafailovich. „Unatoč štednji energije, potrošači bi trebali biti oprezni kada koriste „štedne“ žarulje…naše istraživanje pokazuje da je najbolje izbjegavati njihovu blizinu i da su najsigurnije kada su smještene ispod dodatne staklene zaštite.“

Ovo, naravno nije jedini problem s kompaktnim fluorescentnim žaruljama. Uz to što imaju potencijalno negativan utjecaj na vašu kožu, ove žarulje emitiraju toksične kemikalije. Njemački su znanstvenici otkrili da spiralne „štedne“ žarulje mogu uzrokovati rak. Kažu da ove kompaktne fluorescentne žarulje ne bi trebale biti dugo upaljene jer u atmosferu emitiraju otrov kada su upaljene.

Znanstvenici upozoravaju da bi „štedne“ žarulje trebale biti što udaljenije od ljudskih glava zbog „električnog smoga“ fenola, naftalina i stirena.

„Za ovako kancerogene tvari je važno da budu što je više moguće udaljene od ljudskog okoliša,“ upozorio je Peter Braun, koji je proveo istraživanje u Berlinu. Kolega istraživač Andreas Kirchner je dodao: „Ne bi se trebale koristiti u neprovjetrenim područjima, a svakako ne u blizini glave.“

Izvješće izraelskih znanstvenika je početkom godine pokazalo da „štedne“ žarulje mogu pokrenuti rak dojke i da postoji opravdan strah od štetnog utjecaja na okoliš ukoliko se te žarulje bacaju na odlagališta.

Samo nekoliko mjeseci nakon što je otkriveno da „štedne“ žarulje mogu otpuštati kancerogene kemikalije u zrak, novo je istraživanje pokazalo da se te kemikalije kontinuirano otpuštaju iz žarulja tijekom perioda od nekoliko tjedana ili mjeseci. A kao dodatak ovim saznanjima, one također otpuštaju određenu razinu žive koja također prelazi „sigurne“ doze za ljudsko zdravlje.

Unatoč svim saznanjima, i činjenici da su „štedne“ žarulje i do šest puta skuplje od tradicionalnih s žarnom niti, one se naširoko koriste diljem svijeta. Smatra se da smanjuju troškove električne energije i imaju dulji vijek trajanja.

Pod zakonima Europske Unije, u dućanima se uskoro neće moći kupiti ili uvesti žarulje s žarnom niti. Prodavačima je dozvoljeno da ih prodaju samo do isteka zaliha. U SAD žarulje s žarnom niti su od početka ove godine ukinute. Australija i Kuba su također u potpunosti počele koristiti „štedne“ žarulje.

U Europskim zemljama još uvijek traje rasprava o ovoj temi zbog štetnog utjecaja „štednih“ žarulja. Porošači naglašavaju da bi, uz navedeno, osobe osjetljive na određenu vrstu svjetlosti trebale iz zdravstvenih razloga koristiti tradicionalne žarulje.

„Zabrane bi mogle za mnoge osobe koje boluju od epilepsije i tjeskobe u bolnicama uzrokovati dodatne probleme,“ rekao je Martin Callanan, član Europskog parlamenta. On također upozorava da nove žarulje neće raditi na svim vrstama rasvjetnih tijela ili prekidačima za kratka svjetla, te da će davati grubu svjetlost.

Europska komisija potrošače uvjerava da će imati mnogo izbora i da će promjene biti rađene postupno. Međutim, također priznaju da se sa „štednim“ žaruljama treba rukovati oprezno. Ukoliko se razbije, ljudima se savjetuje da provjetre prostoriju i izbjegavaju korištenje usisavača kada čiste nastali nered kako bi spriječili izlaganje živi i ostalim elektroničkim dijelovima u žarulji. Umjesto toga, otpad bi se trebao ukloniti mokrom tkaninom uz izbjegavanje kontakta s kožom. Korištene se žarulje moraju staviti u posebne spremnike za prikupljanje.

Ukoliko smatrate da žarulje s žarnom niti nisu veliki potrošači u vašem kućanstvu, možete ih slobodno koristiti. Zemlja će biti dobro, ona prolazi kroz svoj vlastiti ciklus zagrijavanja i hlađenja, a mi ljudi si ponekad pridajemo preveliku važnost pri ujtecaju na taj ciklus. Toplina koju proizvodi žarulja s žarnom niti nije u potpunosti izgubljena. U hladnijim mjesecima, ona smanjuje troškove grijanja.

U narednim mjesecima će i cijene „štednih“ žarulja biti sve niže i na tržištu će se pojaviti nova rasvjetna tijela. Vlade diljem svijeta bi jednostavno, umjesto promoviranja „štednih“ žarulja trebale početi inzistirati na proizvodnji žarulja koje su elektromagnetski čiste i ne sadrže otrovne kemikalije. Uz nepropisno odlaganje „štednih“ žarulja, izlažemo se riziku „živine vremenske bombe“. Neke od njih (LED) su i sada dostupne, ali su skupe. S obzirom da svatko od nas koristi žarulje i s obzirom da su žarulje s žarnom niti već ukinute u mnogim zemljama, ova tema zahtjeva našu pozornost.

Povratak na vrh

PostPostano: 31 kol 2012 16:09 

Odzvonilo žaruljama, EU zabranjuje i one od 25 vati

Od prvog rujna ove godine u Europskoj uniji ne smiju se proizvoditi nikakve žarulje, ni one od 25 vati, prenosi Deutsche Welle. Trgovine će smjeti rasprodati postojeće zalihe, a za osvjetljavanje se preporučuju svjetlosne diode – LED.

Zabranom žarulja Europska unija želi smanjiti potrošnju električne energije za jedan posto. To na razini Unije odgovara količini koju proizvede deset elektrana na ugljen. U SAD-u, Australiji, Brazilu, Filipinima, Kini i Indiji zabrana žarulja već je na snazi ili je planirana.
Samo pet posto utrošene električne energije žarulja pretvara u svjetlo. Zato su još 2009. zabranjene one snažnije od 75 vati, zatim one od 60 i 40 vati.

Stručnjaci u Njemačkoj testirali su halogene lampe, takozvane štedne svjetiljke s plinom i svjetlosne diode, a najbolje ocjene dobile su svjetlosne diode.

Povratak na vrh

Naslov: Žarulje
PostPostano: 01 ruj 2012 08:03 

http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama

Povratak na vrh

[ 87 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.