Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 29 lis 2020 03:24. Sada je: 29 lis 2020 03:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Mi smo među vama......!!!!
PostPostano: 28 pro 2013 17:51 

http://www.youtube.com/watch?v=xTM23sLwC6c

Povratak na vrh

Naslov: Re: Mi smo među vama......!!!!
PostPostano: 09 sij 2014 21:02 
Administrator

Ona je hrabri protagonist CNN-ove serije "Od čovjeka do heroja". Njezino ime je Annette Fredskov, ima 41 godinu i boluje od multiple skleroze.

No ona zna kako se boriti s teškom bolešću, a njezin recept mnogima će zvučati nevjerojatno, pa čak i nemoguće. On se, naime, sastoji od jedne godine, 366 maratona, 15,442 kilometara i 20 pari tenisica za trčanje. Da, dobro ste pročitali, 366 maratona u 365 dana.

- Čudesno je jer sad znam da imam dijagnozu, no isto tako znam da se osjećam zdravo, ali i da jesam zdrava. Više nemam bolest. Moji mišići i kosti su jači, a moje tijelo je pronašlo ravnotežu i kondiciju - kazala je za CNN.

Hrabroj Dankinji je prije tri godine dijagnosticirana multipla skleroza, bolest koja napada središnji živčani sustav i dolazi u nekoliko oblika koji se razlikuju prema ozbiljnosti.

Kao i 85 posto oboljelih od te bolesti, Fredskov ima oblik gdje se simptomi mogu pojaviti, a zatim ili djelomično ili potpuno nestati.

Patila je od ukočenosti lijeve strane tijela, vrtoglavica i kroničnog umora.

- Ponekad je bilo užasno teško. Pitala sam se što ću učiniti. Nisam mogla raditi, bila sam užasno umorna, mislila sam da ću sjediti u kolicima. No drugih pak dana je sve bilo OK. Mogla sam se nositi s time. Šest mjeseci sam živjela kroz uspone i padove - kazala je Fredskov.

- Tada sam se sabrala i odlučila da se neću sažalijevati nad sobom, već da ću nešto poduzeti. Izlaz sam pronašla u trčanju. Jako puno trčanja - prisjeća se sudbonosne odluke.

Fredskov se počela baviti trčanjem još prije šest godina, tako da joj sport nije bio nepoznat. No čak se i najveći sportaši užasavaju od pomisli trčanja 42 kilometra svakoga dana.

- Nakon prvog otrčanog maratona sjela sam sa suprugom u auto i pomislila: - Ne bi li bilo sjajno kad bi mogla trčati maraton svakoga dana u godini?!, muž mi je odgovorio: - Ako netko to može, onda si to ti - ispričala je Dankinja.

Fredskov je bilježila pothvate na svojoj internetskoj stranici , a od popisa maratona čak se i oči umore.

Svi maratoni otrčani su u Danskoj, većina oko grada Næstveda. Začudo, njezin prvi maraton bio je i najbrži - 4 sata, 25 minuta i 30 sekundi.

Svaki dan je pila dvije litre sode kako bi tijelu osigurala dovoljno šećera, a svakih 18 dana je kupovala nove tenisice.

Iako je godina završila, Fredskov čekaju novi izazovi. Naime, Dankinja je odlučila otrčati 5 maratona u 48 sati.

http://www.annettefredskov.dk/

Povratak na vrh

PostPostano: 15 vel 2014 00:01 

Nova saznanja u lijecenju....i olakšavanju bolesti.
http://www.nezavisni.hr/index.php/zdrav ... e-skleroze

Povratak na vrh

PostPostano: 28 vel 2014 20:43 

citiram tekst od pliva zdravlje...
copy/past

Liječenje relapsa – akutne faze bolesti
Liječenje kortikosteroidima vrlo je učinkovito u upalnoj fazi bolesti i najčešće brzo dovodi do oporavka bolesnika.
U akutnoj fazi bolesti primjenjuje se pulsna kortikosteroidna terapija. To podrazumijeva primjenu visoke koncentracije steroida metilprednizolona nekoliko dana, ovisno o dozi i povlačenju simptoma. Liječenje kortikosteroidima vrlo je učinkovito u upalnoj fazi bolesti i najčešće brzo dovodi do oporavka bolesnika. U slučaju da na uobičajenu dozu kortikosteroida ne dođe do regresije simptoma, ta se doza ponavlja. Pri tome svaki bolesnik mora dobivati lijekove za zaštitu želučane sluznice, lijek za mokrenje, preparate kalija, a primjenjuje se i zaštita kostiju davanjem kalcija i vitamina D.
U rijetkih bolesnika, najčešće s teškim i brojnim ispadima već u početku bolesti, kortikosteroidi nisu djelotvorni i tada je potrebno učiniti plazmaferezu (izmjenu krvne plazme). Nakon smirivanja akutne faze bolesti potrebno je provesti prevenciju daljnjeg razvoja upale. Ponekad je potrebno u upalnoj fazi bolesti kombinirati liječenje kortikosteroidima i blagim citostaticima.
Preventivno liječenje multiple skleroze
U preventivnom liječenju multiple skleroze koristi se imunomodulacijsko liječenje. Ono ubraja interferon beta, glatiramer-acetat, mitoksantron i natalizumab.
Ova se grupa lijekova dijeli u prvu liniju, koja podrazumijeva interferon beta i glatiramer-acetat i drugu grupu lijekova, u koju se ubrajaju mitoksantron i novantron.
Prva linija preventivne terapije
Primjenu lijekova prve linije terapije djelotvorno je samo u bolesnika u kojih EDSS nije veći od 4. Što je teži klinički status bolesnika u započinjanju liječenja, manja je dugoročna učinkovitost liječenja.
Interferon beta
Interferoni beta se primjenjuju potkožno - supkutano ili davanjem u mišić - intramuskularno. Koriste se dva oblika interferona beta: interferon beta 1a i interferon beta 1b.
Interferoni beta djeluju tako da smanjuju aktivaciju T-limfocita, smanjuju njihov prolaz kroz endotel krvnih žila u SŽS, smanjuju lučenje upalnih tvari te tako utišavaju i usporavaju bolest.
Glatiramer-acetat (GA)
Istraživanja su pokazala da je učinkovitost liječenja beta-interferonima i GA-om tim veća što se liječenje započne ranije.
Glatiramer-acetat je sintetski lijek koji se sastoji od tvari koje su sastavni dio mijelina čovjeka. Smatra se da lijek djeluje na imunološki sustav na način da smanjuje upalni proces na mjestu oštećenja mijelinske ovojnice. Lijek, poput interferona, smanjuje učestalost relapsa i broj oštećenja vidljivih magnetskom rezonancijom. Upotrebljava se u liječenju bolesnika s relapsno-remitirajućim oblikom bolesti. Primjenjuje se svakodnevnim potkožnim injekcijama i bolesnici su nakon edukacije sposobni sami davati lijek. Djelovanje GA-a temelji se na principu tzv. desenzibilizacije. Lijek se, naime, sastoji od bjelančevina koje odgovaraju sastavu mijelinske ovojnice te sprječava aktivaciju limfocita na mijelinsku ovojnicu. Također potiče stvaranje tzv. dobrih limfocita koji smiruju upalni proces. Novije studije pokazale su podjednaku učinkovitost interferona i GA-a na upalnu fazu bolesti.
Istraživanja su pokazala da je učinkovitost liječenja beta-interferonima i GA-om tim veća što se liječenje započne ranije. Učinkovitost liječenja u najranijoj fazi bolesti iznosi za imunomodulacijske lijekove prve linije oko 60%, a trajanjem bolesti, učinkovitost opada na 30-37%, te u kasnoj relapsnoj fazi bolesti na 20%. Zbog toga je važno što ranije dijagnosticirati bolest i započeti liječenje. Dio bolesnika ne reagira na liječenje prvom linijom terapije. Usprkos liječenju, u tih se bolesnika javljaju novi relapsi i pogoršanja u neurološkom statusu ili bolesnik ne podnosi liječenje zbog nuspojava kao što su dugotrajne povišene temperature, tresavice i sl. Nedjelotvornost lijeka nerijetko je posljedica stvaranja antitijela, češće na interferon. U takvih je bolesnika neophodno započeti drugu liniju terapije.

Povratak na vrh

PostPostano: 26 svi 2014 15:23 

Svjetski dan oboljelih od MS-a 28 svibnja 2014 god.
http://www.sdmsh.hr/cms/

Povratak na vrh

PostPostano: 28 svi 2014 14:20 

http://www.in-portal.hr/in-portal-news/ ... vise-ljudi

Povratak na vrh

PostPostano: 30 lip 2014 21:38 

Evo video koji vizualizira kako dolazi do oštecenja i nastanka simptoma te moguci oporavak živaca stradalih u MS-u

Povratak na vrh

PostPostano: 30 lip 2014 21:46 

Zanimljiva teorija

Povratak na vrh

PostPostano: 30 lip 2014 21:51 

Magnetna rezonanca u pacijenata sa MS-om

Povratak na vrh

PostPostano: 30 lip 2014 21:54 

simptomi koje netreba zanemarit.