Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 22 stu 2019 15:59. Sada je: 22 stu 2019 15:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 1 post ] 
Autor Poruka
 Naslov: Couchsurfing
PostPostano: 08 ruj 2014 10:00 
Administrator

Ponekad se kaže kako neočekivane mogućnosti stvaraju neočekivane ideje. Kad je 1999. godine Casey Fenton neočekivano pronašao povoljne avionske karte iz Bostona za Island, odlučio je pokušati uštedjeti na smještaju i potražiti nekoga kod koga će moći besplatno boraviti. Poslao je nasumično poruke elektroničkom poštom na adrese 1500 studenata islandskog fakulteta i iznenadio se dobivši 50-ak pozivnica. Odmah se rodila ideja – zašto ne bi svi putovali tako da se smještaju kod drugih putnika i velikodušnih domaćina, pa je uskoro krenula priča o couchsurfingu.

Već iste godine registrirana je domena www.couchsurfing.com. Projekt se razvijao nekoliko godina i u svojoj prvoj beta verziji pojavljuje se u siječnju 2003. godine kao zajednica od 6000 putnika koji, umjesto u hotelima i hostelima, radije spavaju kod drugih ljudi u njihovim kućama, te kojima ne smeta besplatno ugostiti turiste koji dolaze u njihov grad.

Ideja o besplatnom smještaju tijekom putovanja brzo se proširila svijetom te je zajednica couchsurfera svakodnevno rasla. Nije više bilo potrebno tražiti daleke rođake koji žive u gradu koji želite posjetiti ili se skrivati pod šatorima. Bilo je sasvim dovoljno registrirati se na stranice Couchsurfinga i poslati nekoliko zahtjeva članovima iz toga grada.
Putovanja ne čini samo upoznavanje novih destinacija i promatranje zanimljivosti i atrakcija.

Svaki grad i svaku zemlju prije svega čine ljudi, a bez upoznavanja ljudi koji tamo žive, rade, vesele se i tuguju, doživljaj putovanja neće biti puno dublji nego što bi bio doživljaj gledanja dokumentarnog filma. Couchsurfing čini takva upoznavanja lakšima i jednostavnijima. Većina ljudi prijavljuje se na Couchsurfing jer žele pronaći besplatan smještaj, nešto manje ih se prijavljuje jer žele na svojim putovanjima upoznavati zanimljive ljude u krajevima koje posjećuju, a najmanju skupinu čine oni koji su se prijavili jer im je zanimljivo ugostiti putnike i saznati njihova iskustva te čuti njihove dogodovštine. U ovu posljednju skupinu spadam i ja.

Nakon što sam počeo proučavati platformu Couchsurfinga, sve su me više intrigirali profili članova, uglavnom mladih ljudi različitih zanimanja, pogleda na svijet, omiljenih oblika zabave i društvenog položaja kojima je zajedničko jedno – ljubav prema putovanjima. Upravo je to ono što sam i ja pronašao zajedničko sa svima njima. Napravio sam svoj profil i očekivao prve goste.

Izrada profila je besplatna, a procedura vrlo jednostavna. Može se reći da je slična izradi profila na bilo kojoj drugoj društvenoj mreži. Kad sam se pridružio mreži couchsurfera, broj aktivnih članova iz Hrvatske nije bio velik. Danas se situacija značajno promijenila te je Hrvatska također dio trenda povećanja broja couchsurfera, pa tako danas ima 20-ak tisuća članova iz Hrvatske. Kad izrađujete svoj profil, preporučujem da ispunite što je moguće više podataka o sebi. Jednostavno razmišljajte na ovaj način: biste li radije primili kod kuće nekoga o kome ne znate gotovo ništa ili nekoga kome poznajete sve navike, interese, znate čime se bavi i kako izgleda?

Nakon što ste ispunili profil, povežite se s poznanicima koji su već prisutni na Couchsurfingu. Kad sam se prijavljivao na tu mrežu, nisam mogao pronaći nikoga poznatoga tko je već couchsurfer. Danas je situacija bitno drugačija te je vrlo vjerojatno da je netko od vaših Facebook prijatelja, s e-mail kontakata ili prijatelja s drugih društvenih mreža već prisutan na Couchsurfingu. Pošaljite mu zahtjev za prijateljstvo i napišite referencije.

Sigurnost je vrlo važan segment Couchsurfinga, te su upravo metode sigurnosnih provjera jedan od razloga globalnog uspjeha ove društvene mreže putnika. Osnovna metoda koja osigurava sigurnost su referencije. Nakon svakog “surfanja” na nečijem kauču ostavljate u referenciji svoje iskustvo s tom osobom. Isto čini i vaš domaćin na vašem profilu. Referencije drugih osoba na vašem profilu nije moguće brisati, tako da ne možete ukloniti negativni komentar ako ga netko ostavi. To je jamstvo da budući gosti ili domaćini mogu znati da ste u redu i da s vama nema nikakvih problema.

Jednako tako i vi možete iz referencija stvoriti predodžbu o karakteru osobe kod koje želite boraviti. Naravno, referencije vam može ostaviti i prijatelj ili poznanik, te tako potvrditi da ste normalna osoba u stvarnom životu, što može biti značajno ako ste tek napravili svoj profil. Ako zaista nemate ni jednog prijatelja koji je već uključen u Couchsufring mrežu, uvijek vam preostaje mogućnost upoznavanja nekoga od couchsurfera u vašoj okolini (bez obzira na to je li riječ o vašim sugrađanima ili samo turistima koji su u prolazu) tako da ih pozovete na piće ili druženje.

Kako bi se osigurala veća razina sigurnosti, ali i kako biste svoj profil učinili pouzdanijim i tako si povećali mogućnosti da vas netko ugosti, možete obaviti i verifikaciju profila tako da uplatite određeni minimalni iznos (obično nekoliko eura) kako bi vam uprava Couchsurfinga poslala zaštitni kod na razglednici, koji potom upisujete u svoje postavke. Na taj način potvrđujete da ste to zaista vi i da zaista živite ondje gdje ste naveli. Za sigurnost i uspješno funkcioniranje Couchsurfing mreže odgovorni su i “ambasadori”, odnosno dugogodišnji couchsurferi koji su se istaknuli u svojem djelovanju unutar mreže te su zaduženi za vođenje lokalne zajednice couchsurfera. Uglavnom su to volonteri koji su ugostili mnoge surfere, aktivni su na mrežnim stranicama, te su ujedno i moderatori grupa.

Nakon što je profil napravljen, slijedi ono najvažnije: kako pronaći nekoga kod koga možete besplatno noćiti? Procedura je vrlo jednostavna. Odaberete surfanje, upišete grad u koji želite ići i prikazat će vam se popis ljudi koji žive u tome gradu i koji su voljni ugostiti couchsurfere. Sve što je potrebno jest otvoriti nečiji profil i poslati zahtjev za surfanje, odnosno couch request. Ipak treba imati na umu jednu stvar – nitko nije obavezan prihvatiti ni vas ni bilo koga drugoga, stoga nemojte očekivati da će vas prihvatiti prva osoba kojoj pošaljete zahtjev. Ako vas netko ne želi primiti, najčešće će pristojno odgovoriti i navesti razloge zbog kojih vas ne može primiti, a ponekad će jednostavno ignorirati vaš zahtjev. Vaše šanse da budete prihvaćeni povećavaju se s obzirom na to koliko dobar zahtjev pošaljete. Ne morate pisati ljubavnu poeziju ni objašnjavati kako vas ruka sudbine spaja kao drugove, dovoljno je da iz vaše poruke potencijalni domaćin može vidjeti da ste barem proučili njegov profil te da ste barem donekle zanimljiva i komunikativna osoba. Kako biste povećali šanse da vas netko udomi, pošaljite nekoliko zahtjeva.

Couchsurfing nije samo servis za pronalazak besplatnog smještaja, nego virtualna zajednica zaljubljenika u putovanja, pa stoga Couchsurfing mreža pruža mnogo više. Na stranicama Couchsurfinga dostupne su razne interesne grupe koje imaju funkciju sličnu forumima, odnosno možete postavljati pitanja ili odgovarati na njih, pa su kao takve izvrstan izvor informacija za putovanja. Isto tako, često se priređuju razni događaji preko Couchsurfing mreže, koje možete posjetiti u svojem gradu ili bilo gdje se nađete na putovanju, neovisno o tome jeste li u tom trenutku smješteni na nečijem kauču ili koristite tradicionalni smještaj. Također su idealno mjesto za upoznavanje ljudi i skupljanje referencija.
U većim gradovima često se održavaju redovita druženja couchsurfera na koja domaćini dovode i svoje goste, a otvorena su i za sve druge zainteresirane za upoznavanje ljubitelja putovanja.

Broj couchsurfera u svijetu drastično raste, te je sada mreža raspostranjena po gotovo svim državama svijeta (osim Sjeverne Koreje). Procjenjuje se kako je trenutno registrirano oko šest milijuna osoba, od kojih je oko trećina redovito aktivna. Najviše ih je iz Sjedinjenih Država, te Njemačke, Kanade i Engleske. Zanimljivo, grad s najviše profila na svijetu jest i najposjećeniji grad na svijetu, Pariz. Kod nas je najviše couchsurfera iz Zagreba, iako su prisutni u gotovo svim dijelovima zemlje. Nažalost, naš turistički najposjećeniji grad Dubrovnik na lošem je glasu kao destinacija gdje je gotovo nemoguće dobiti smještaj na Couchsurfingu.

Prosječna dob korisnika Couchsurfinga je 28 godina i većina su studenti. Ipak, aktivni su ljudi svih dobnih i društvenih skupina. Moji prvi gosti bili su djevojka i mladić iz Švicarske koji su došli u Zagreb na konferenciju europskih regija za mlade. Iako još studenti, već su itekako aktivni u političkom životu Švicarske. Tijekom svojeg posjeta Zagrebu imali su plaćen smještaj i putne troškove, no odlučili su provesti dva dana u hrvatskoj obitelji u jednom malome mjestu uz more. Tako su pronašli mene.

I moji domaćini bili su veoma različiti: menadžer tvrtke H&M hrvatskih korijena iz Beča u četrdesetima, kineski student na razmjeni u Luxembourgu, mlada Poljakinja, zaljubljenica u autostopiranje koja je autostopiranjem proputovala od Poljske preko Balkana i Turske do Irana i natrag, starija gospođa iz Osla koja me je odlučila ugostiti samo zato što nikad prije nije upoznala nekoga iz Hrvatske, i tako dalje. Ipak, dva su mi iskustva posebno ostala u dragom sjećanju. Prvo je u Švedskoj, u Stockholmu. Jedna mlada gospođa koja živi sama s djetetom odlučila mi je dopustiti da boravim u njezinu stanu, ali pod uvjetom da zalijevam cvijeće. Naime, u vrijeme dok sam ja dolazio u Stockholm ona je putovala u latvijsku prijestolnicu Rigu, pa joj je pala na pamet zanimljiva ideja. Meni će ostaviti ključeve stana i brigu o svojem cvijeću i zauzvrat mi dati besplatan smještaj. Tako sam nekoliko dana imao cijeli stan u širem centru Stockholma samo za sebe. Onih pet minuta brige o njezinu cvijeću bilo je najmanje što sam mogao učiniti zauzvrat.

Drugo iskustvo dogodilo se u Gomelu, Bjelorusija. Mladi bračni par, Katarina i Pavel, odlučio me je ugostiti na dvije noći. Budući da je toga dana Pavel planirao sa svojim društvom igrati nogomet, pozvao me je da se pridružim. Igrom nesretnog slučaja, istegnuo sam ligamente i poslije hakla, umjesto na pivu, završio na hitnoj. Moji domaćini velikodušno su ponudili da ostanem dokle god želim kod njih, i tako sam sljedećih nekoliko dana proveo u njihovu stanu.

Kako Katarina drži privatne poduke iz engleskog jezika, došla je na zanimljivu ideju da svojim učenicima da priliku da isprobaju svoje sposobnosti razgovora na engleskom. Tako sam jedan dan bio zamjenski učitelj engleskoga, a Katarina i Pavel i danas su mi ostali dragi prijatelji.

U općem trendu popularizacije društvenih mreža, koji se posebno razvija usponom Facebooka, Couchsurfing se iskristalizirao kao dominantna društvena mreža mladih zaljubljenika u putovanja koja, osim mogućnosti besplatnog smještaja, što je njezina osnovna namjena, nudi i neiscrpan izvor informacija o putovanjima i destinacijama, ali i čitav niz mogućnosti za druženja i provod. Za mene osobno, Couchsurfing je međunarodna platforma za stvaranje prijatelja.

PETER POLIĆ

Povratak na vrh

[ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 8 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Idi na: