Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 25 kol 2019 14:26. Sada je: 25 kol 2019 14:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Clanak iz Globusa
PostPostano: 05 kol 2012 16:54 
Administrator

Ne sadrži duhan, ne dimi se, ne smrdi... Pa što je onda ostalo? Nikotin s okusom čokolade

Broj pušača elektronskih cigareta i u nas je sve veći. Manje je štetna, ali je liječnici ne preporučuju jer ste i dalje ovisni

Pušenjem elektronske cigarete čovjek umjesto dima udiše paru koja sadrži nikotin i supstancije koje joj daju okus nalik na duhanski. Nema katrana i još niza kancerogenih spojeva iz klasične cigarete. Ne dimi, ne smrdi, ne zagađuje zrak i, što je najvažnije, ne šteti ljudima u okolini, nedužnim žrtvama - pasivnim pušačima. Pomoću baterije se zagrijava tekućina i nastaje para, a prilikom izdaha nema nikakvog mirisa. U tekućinu se mogu dodati razni mirisi, među kojima su najpopularniji kava, čokolada, jabuka, breskva, vanilija, kola, mentol...

Ipak, ispred dućana u kojima se prodaju e-cigarete za sada nema redova. O toj neobičnoj spravici se malo zna, a ni stručnjaci još nisu načisto je li riječ o sigurnijem, odgovornijem pušenju ili samo još jednoj lošoj navici. Pored toga, ako maštate o tome kako ćete je pušiti u avionu i konačno se riješiti užasne apstinencijske krize, zaboravite. Ne daju.

“Nakon 20 godina pušenja odlučio sam prestati kad mi se rodilo dijete. Slučajno sam prije šest mjeseci od prijatelja čuo za e-cigaretu, kupio je za 550 kuna i prvih mjesec dana pušio malo jedne malo druge. Već četiri mjeseca samo koristim električnu čiji mi se okus uglavnom svidio. Shvatio sam da mi je kod pušenja najvažnije nešto držati u ruci, upuhivati i ispuhivati. Obična cigareta mi sada smrdi”, tvrdi profesor povijesti Ozren Soldo (37), koji ponekad povuče dim i u dućanu.

Dobro je proučio sastojke u tekućini za punjenje i zaključio da ne bi trebali biti štetni za zdravlje, a otkako više ne “dimi”, osjeća se mnogo zdravije i riješio se kroničnog kašlja. Nije se udebljao ni grama. Prisjeća se kako je prije nekoliko godina pokušao prestati pušiti i dobio 10 kilograma.

"Možda djelujem smiješno s ovim uređajem u ustima, ali meni paše. Ovisan sam o nikotinu, ali ovako se ipak trujem manje nego prije”, govori Soldo.

Brojke, objavljene ovih dana, ne zvuče ohrabrujuće. Godišnje u Hrvatskoj od posljedica pušenja umire oko 13.000 ljudi. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije puši 30,2 posto Hrvata. Najviše je pušača na sjevernom Jadranu i u istočnoj Slavoniji, a najmanje u Požeško-slavonskoj i Zagorskoj županiji.

Hrvatska je prije četiri godine pokušala uvesti potpunu zabranu pušenja na javnim mjestima, uključujući restorane i kafiće. Zbog negodovanja ugostitelja i pušača zabrana se zadržala u restoranima. Kafići, koji su se obvezali uvesti bolju ventilaciju, legalno su se proglasili pušačkima, no praksa pokazuje da im provjetravanje baš i nije unaprijeđeno i da se dim može nožem rezati.

Novi ministar zdravlja Rajko Ostojić nedavno je demantirao medijske spekulacije da će postrožiti Zakon o zabrani pušenja te da će duhanski proizvodi osjetno poskupjeti.

Globusu je potvrdio kako za prodaju e-cigareta nije potrebna nikakva dozvola Ministarstva zdravstva, na njih se ne primjenjuje antipušački zakon. Jedino se ne smiju oglašavati, odnosno reklamirati, jer u zakonu piše da je to zabranjeno ne samo za cigarete nego i za proizvode koje svojim izgledom ili namjenom na njih podsjećaju i potiču pušenje.

Povratak na vrh

Naslov: Re: Clanak iz Globusa
PostPostano: 05 kol 2012 19:11 
Moderator

za proizvode koje svojim izgledom ili namjenom na njih podsjećaju i potiču pušenje.

Pa ne čini mi se baš da ove stvarčice koje mi parimo imalo podsječaju na cigaretu :joj:

Povratak na vrh

PostPostano: 05 kol 2012 20:43 

"Zabranjeno je oglašavanje proizvoda koji se ne smatraju duhanskim proizvodima, a koji svojim oblikom, nazivom ili namjenom neposredno potiču potrošnju duhanskih proizvoda te svako drugo oglašavanje koje oblikom, nazivom ili namjenom potiče potrošnju duhanskih proizvoda." čl.9 st.3

Po meni pogrešno tumačenje zakona od strane Ministarstva, jer se govori o poticanju na potrošnju duhanskih proizvoda, a u uvodu se jasno definira što je duhan i duhanski proizvod, a ovo ne potiče na potrošnju istoga...baš suprotno.

Povratak na vrh

PostPostano: 05 kol 2012 20:53 
Administrator

Phil je napisao:
"Zabranjeno je oglašavanje proizvoda koji se ne smatraju duhanskim proizvodima, a koji svojim oblikom, nazivom ili namjenom neposredno potiču potrošnju duhanskih proizvoda te svako drugo oglašavanje koje oblikom, nazivom ili namjenom potiče potrošnju duhanskih proizvoda." čl.9 st.3

Po meni pogrešno tumačenje zakona od strane Ministarstva, jer se govori o poticanju na potrošnju duhanskih proizvoda, a u uvodu se jasno definira što je duhan i duhanski proizvod, a ovo ne potiče na potrošnju istoga...baš suprotno.

Po meni si potpuno u pravu, tim vise sto su e-cigarete vec reklamirane po televiziji i novinama.

S druge strane nelogicno je razlikovanje nikotinskih flastera i zvaka od e-cigarete.

Ipak ... previse trazimo od ˝pravne˝ dzave.

Povratak na vrh

[ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Idi na: